„Chtěla bych co nesrdečněji přivítat všechny návštěvníky, hosty i obyvatele města a regionu na naší jubilejní padesáté Filmovce a popřát nám všem, ať si společně užijeme sedm slavnostních dnů naplněných krásnými filmy, odborným i doprovodným programem, pohodou, milými setkáními, vzájemnou úctou a lidskostí… ve vděčnosti za to, že tato pro nás srdeční akce stále existuje, navíc v nejlepší možné formě!“ řekla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.
Festival slavnostně zahájí v sobotu snímek Hello, Welcome, který režisér Šimon Holý natočil jako závěrečný díl trilogie o ženách na pokraji změny. Film přiveze početná tvůrčí delegace v čele se Šimonem Holým a třemi herečkami v hlavních rolích Eliškou Soukupovou, Alenou Dolákovou a Sárou Venclovskou.
Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny, jejichž letošní design vytvořil Maxim Velčovský, udělí Jiřímu Suchému, Janu Kačerovi (in memoriam), maďarské režisérce Ildikó Enyediové, držitelce oscarové nominace a Zlatého medvěda z Berlinale, a francouzskému auterovi Arnaudu Desplechinovi, mistrovi komorních psychologických dramat a držiteli francouzské národní filmové ceny César.
Dalšími hosty festivalu budou i americký všestranný americký tvůrce Ryland Brickson Cole Tews (Příšera z Michiganského jezera, Stovky bobrů), Dan Svátek, Tereza Ramba a Michaela Duffková (Zápisník alkoholičky), Beata Parkanová a Veronika Žilková (Světýlka), Libuše Jarcovjáková a Klára Tasovská (Ještě nejsem, kým chci být), Milan Cais a Marek Huňát alias Mardoša (tata_bojs.doc a koncert Tata Bojs), Jiří Havelka (Zahradníkův rok), Jana Plodková (Němá tajemství a představení Divadla Na zábradlí Freudovo pozdní odpoledne) nebo Bohdan Sláma (Sucho).
Na Filmovku se ve speciální sekci Comeback vrátí Mohsen Makhmalbaf, Fridrik Thór Fridriksson, Peter Strickland a Sean Ellis. Každý z nich představí svůj snímek natočený od předchozí návštěvy festivalu a navíc film z historie, o němž jsou přesvědčeni, že by jej filmovkové publikum mělo vidět.
Letní filmová škola přináší opět průřez světovou i českou kinematografií, historií i současností. Dramaturgický tým v čele s Ivou Hejlíčkovou a Janem Jílkem se letos zaměřil na tvorbu Davida Lynche, Federica Felliniho, génia české filmové hudby Zdeňka Lišky nebo známé neznámé Chantal Akermanové, jejíž film Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel se v roce 2022 objevil v čele prestižního žebříčku nejlepších filmů historie. Festival připomene i filmy Nového Hollywoodu, Apuovu trilogii Satjádžita Ráje, evropské buranské komedie a představí současnou tuniskou kinematografii. Série FAMU Films History se letos dostane do 80. let, kdy vznikl i protisocialistický film Evžen mezi námi, který na Letní filmové škole uvede představitel hlavní role Jan Kraus.
Tři výstavy, nazvané souhrnně 50: Příběh Filmovky, reflektují jubileum festivalu. V kině Hvězda jsou k vidění plakáty Letních filmových škol, ve Smetanových sadech si návštěvníci mohou připomenout historii akce a poslední část složená z artefaktů a nejrůznějších předmětů sesbíraných za desítky let se nachází ve Slováckém muzeu.
Festival očekává tisíce akreditovaných návštěvníků, pro něž připravil nový sál, více repríz a ve čtvrtek 1. srpna více bonusových projekcí, které budou přístupné s jakoukoli akreditací z předchozích dnů.
Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách lfs.cz.