Poetický dokumentární film DAJORI Martina Páva a Nicolase Kourka vznikal časosběrnou metodou po dobu tří let, kdy autoři natáčeli v rodině Hučkových v severočeském Varnsdorfu. Hlavní hrdinkou filmu je Marie, která spolu s manželem Enricem přijme do péče děti své sestry Ivety, když ta se o ně nezvládá starat. Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava získal film Cenu diváků a Cenu za originální přístup v sekci Česká radost. „Cenu za originální přístup se porota České radosti rozhodla udělit filmu, který se soustředí na péči, starost a lásku v romské rodině a jenž vyniká a inspiruje citlivým nasloucháním svým protagonistům,“ uvedla porota. Do kin vstoupí 14. listopadu.
I křivý strom dává stín.
Celovečerní dokumentární film Dajori vypráví příběh rodiny Hučkových, která žije obyčejným životem v příhraničním Varnsdorfu. Marie se rozhodne pomoct mladší sestře Ivetě, která skončila se svými devíti dětmi na ulici. Dvouletá Anabel a devítiletý Samuel se tak ocitají v pěstounské péči Marie a Enrica Hučkových. Snímek v následujících třech letech zaznamenává zásadní rodinné události a vztahy. Sledujeme Mariinu snahu dávat Samovi a Anabel najevo mateřskou lásku, ale současně je vychovávat podle svých představ. Navíc Samuel zrovna vstupuje do puberty, a tak Marie při jeho výchově čelí nejedné výzvě...

“Moc bych si přála, aby si lidé vzali ten film k srdci - aby měli možnost vidět, že jsme všichni stejní. Chtěla bych, aby to byl vzkaz i pro ostatní, aby si lidé pomáhali. Sice máme jinou barvu pleti, ale krev máme stejnou, červenou. Přála bych si, aby každý cítil to, co já, že si nemáme ubližovat, máme pomáhat jeden druhému, protože se navzájem potřebujeme,” říká Marie Hučková, protagonistka dokumentu Dajori.

“Anabelka a Samuel přinesli do naší rodiny velkou radost. Anabel je sice hodně živá, někdy až zlobivá, ale když mi řekne: Tatínku, já tě mám ráda! a manželce: Maminko, já tě miluju!, tak to je opravdové štěstí. Na Samovi se mi zase líbí, že se ke všem hezky chová, není drzý, pomáhá v domácnosti. A ty starosti spojené s dospíváním, ty jsou, myslím, v každé rodině,” dodává Mariin manžel Enrico Hučko.

O AUTORECH
Nicolas Kourek je členem redakce A2 kulturní čtrnáctideník. Spolu s Martinem Pávem se režijně podílel na výrobě několika dílu pro dokumentární pořady Queer nebo Nedej se! pro Českou televizi. V roce 2023 spoluzaložil kulturně komunitní centrum Silo Jihlava, které se stalo i „odpovědnou aktivitou“ pro rok 2023. V roce 2024 založil a stal se tak ředitelem literárního festivalu Knihlava. (zdroj: MFDF Ji.hlava)
Martin Páv absolvoval katedru režie na FAMU. Natočil několik krátkometrážních filmů, jeho celovečerním debutem byl Kibera: Příběh slumu (2018) se světovou premiérou v rámci soutěžní sekce Česká radost na MFDF Ji.hlava. Druhým celovečerním filmem byli Vlci na hranicích (2020), za které získal Cenu publika a Zvláštní uznání v sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava). Věnuje se také televizní tvorbě (seriály Queer, Drag včera a dnes ad.).
